Forumul ORHIDEELOR
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

+9
paunita
vernil
Ionluc
2ni
cora-maria
Mishu
DannyElle
Mikaela
PopCri
13 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de PopCri Sam 05 Oct 2013, 12:56

Subiectul este destinat comentariilor si intrebarilor pentru a nu aglomera celalalt subiect.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mikaela Sam 05 Oct 2013, 16:20

cora-maria a scris:Nu vreau sa critic pe nimeni,dar perioada nu imi pare chiar foarte bine aleasa. Stim cu totii ca varful sezonului de inflorire la orhidute nu e acum cand de-abia dau tijele ci mai incolo peste vreo 2-3 luni. Eu de exemplu nu am cu ce sa ma prezint din peste 100 de orhi ...Cele cu flori sunt noi cele vechi nu au flori. Succes restului participantilor abia astept sa jurizez Very Happy
Ce legatura are perioada? Oare de la concursul precedent si pana azi nu ti-a mai inflorit nicio orhidee? In primavara nu ai avut orhidee de anul trecut, inflorite? Nu conteaza ca acum nu au flori, daca in urma cu 1-2-3-4 luni au fost inflorite iar tu le ai de peste un an. Importanta este evolutia, atentia acordata plantelor si muuuuuuuult mai putin numarul lor, pe care se pune accent (destul de deranjant din punctul meu de vedere).
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de DannyElle Sam 05 Oct 2013, 17:21

Ei hai sa ne calmam, nu este sezonul Phalelor, orhidee predominante in multe colectii, deci orice poza cu floricele ar trebui sa fie de anul trecut iar ca sa fie o reinflorire ar trebui de fapt sa fie detinuta de 2 ani. Unii din noi nu avem unele exemplare deosebite, atat ca floare (conteaza ce mai) cat si ca aspect mai vechi de 2 ani. Dar in final acest concurs nu ar trebui decat sa ne faca sa ne simtim mandri de ce avem si sa vizionam si alte orhidute frumoase ale colegilor nostri, nimic de pierdut, nimic material de castigat. Dar intr-adevar, perioada este putin frustranta, ca doar suntem in plin sezon de tije yaay Very Happy uite hai sa mai tinem un concurs in primavara unde putem avea mai multi participanti, si dintre colegii noi Smile ce parere aveti?
DannyElle
DannyElle
"Verde Crud"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang41


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mikaela Sam 05 Oct 2013, 18:26

Eu sunt foarte calma Laughing 
Nu se poate face concurs ''Orhideea Anului'' pentru ca membrii inscrisi mai recent sa poata participa. Ar insemna ca de 3-4 ori pe an sa facem concurs. Eventual concurs lunar, cu conditii de participare mai blande Very Happy 
Perioada aleasa a fost votata si nu impusa de cineva.
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de PopCri Sam 05 Oct 2013, 19:57

DannyElle a scris:Ei hai sa ne calmam, nu este sezonul Phalelor, orhidee predominante in multe colectii, deci orice poza cu floricele ar trebui sa fie de anul trecut iar ca sa fie o reinflorire ar trebui de fapt sa fie detinuta de 2 ani.
Nu ar trebui sa fie nici o problema daca poza cu florile este de la inflorirea anterioara cat timp planta are acum tija. Poate fi cumparata in urma cu un an si ceva, in vara trecuta, a facut tija in iarna trecuta si acum face din nou.
DannyElle a scris:Unii din noi nu avem unele exemplare deosebite, atat ca floare (conteaza ce mai) cat si ca aspect mai vechi de 2 ani.
Imi place sa cred ca putem vedea si mai departe de varful tijei. Cum se spune si in mesaj "Criteriul principal ar trebui sa fie evolutia si starea plantei datorita conditiilor oferite. Ar trebui apreciat meritul persoanei care a ingrijit planta si a facut tot posibilul sa ii ofere conditii bune si mai putin sansa de a gasi sau nu o planta mai deosebita ca si desen al florilor. Ar trebui apreciata bine o planta mare, cu multe frunze/multi pseudobulbi, dezvoltata frumos chiar daca florile nu au un desen iesit din comun."
DannyElle a scris:Dar intr-adevar, perioada este putin frustranta, ca doar suntem in plin sezon de tije yaay Very Happy
Daca sunt tije este perfect Very Happy  si acum daca a mai fost si alta tija de la cumparare pana acum.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mikaela Vin 18 Oct 2013, 20:01

Ce inghesuiala .....
Chiar nu vrea nimeni sa participe? Sa inteleg ca nu aveti cu ce. scratch Ciudat ..
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mishu Vin 18 Oct 2013, 20:13

Mikaela...eu unul lucrez la album. Laughing L-as fi postat saptamana trecuta dar am ramas fara acumulatori la aparatul foto scratch Stiu cine se scuza se acuza, dar asta este.
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mikaela Vin 18 Oct 2013, 20:36

Ei, nu e valabil intotdeauna ...asta cu scuza. Cel putin eu nu gandesc asa Smile  Astept sa vad cu ce concurente participi Very Happy 
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de cora-maria Vin 18 Oct 2013, 21:05

Eu nu o sa particip, nici nu prea am cu ce dar nici nu imi sta gandul ca urmeaza sa plec in concediu saptamana viitoare. Dar ma bucur ca votarea se prelungeste pana pe 2 noiembrie ca pot vota si eu cand ma intorc. Very Happy 
cora-maria
cora-maria
"Flower-Stalk"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang51


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de 2ni Vin 18 Oct 2013, 22:35

Vai de mine Hipnotizat Hipnotizat Hipnotizat  lesin acum ! Surpriza Surpriza Surpriza Surpriza
Felicitari Mishu, arata fabulos ! Love 
Ai un secret pe care vrei sa mi-l spui si mie Ras larg! 
ps i-ai numarat florile, cate are Embarassed
2ni
2ni
"Flower-Stalk"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang51


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mishu Sam 19 Oct 2013, 07:16

Multumesc! Mara. Sa stii ca nu le fac nimic in mod special, ci le asigur in limita posibilitatilor o ingrijire ce le este necesara tuturor florilor.
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Mutare...

Mesaj Scris de Ionluc Mier 23 Oct 2013, 17:55

@ PopCri Ce de Paleonopsis ai! Smile
Eu am doar una, dar de anul trecut nu mi-a mai inflorit.
Poate imi dai niste sfaturi sa ma pot bucura si eu de ea.
(Cat de des se uda, ce amestec de pamant folosesti, ce ingrasaminte folosesti, in ce perioada infloreste)

Ionluc
"In flask"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang11


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de PopCri Mier 23 Oct 2013, 18:41

Ionluc, am mutat aici mesajul tau.
Cred ca  un bun punct de plecare ar fi de genul: faci cateva poze cu planta sa vedem starea ei. Apoi postezi la rubrica corespunzatoare pozele si ne spui cum ai procedat cu ea. Noi vom incerca sa te ajutam cu tot ce se poate.

Este indicat sa citesti si ce este scris pe forum pentru ca este foarte greu sau imposibil sa te apuci sa scrii din nou tot ce este scris acolo.

Succes.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de PopCri Mier 23 Oct 2013, 22:12

Paunita, te rog mai multe poze cu planta in starea actuala si la o dimensiune mai mare. Multumesc.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de PopCri Mier 23 Oct 2013, 22:32

Mishu, nu sunt sigur care sunt pozele cu starea actuala a plantei. Multumesc.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de vernil Mier 23 Oct 2013, 22:34

Cand voi vota, voi tine seama de povestea plantei (cum e cazul cu phale a lui PopCri - felicitari!), de varietate - o cambrie sau un cymbidium infloresc mai greu, dupa parerea mea.
Dar voi urmari concursul si sigur voi vota.
vernil
vernil
"Keiki"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang31


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de PopCri Mier 23 Oct 2013, 23:01

Vernil, ne bucuram daca si participi. Love 
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de vernil Mier 23 Oct 2013, 23:12

Esti un dragut, PopCri! Nu am poze prea multe, inainte aveam obiceiul asta. Dar promit sa ma ocup de acest aspect. Sa stii ca de cate ori am avut nevoie de o informatie legata de orhidee, am intrat pe acest forum si m-am documentat! Ma bucur mult ca tineti "steagul" sus si mentineti un nivel intelectual al forumului Love Love
vernil
vernil
"Keiki"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang31


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de paunita Joi 24 Oct 2013, 19:21

Cri , nu mai pot adauga poze cu starea actuala a plantei , deoarece s-a dezactivat functia de editare . Pozele sunt mai mici deoarece au fost salvate pe sunphoto , dar am pus pozele in ordine cronologica , ultimele poze sunt cu starea actuala a plantelor .Abia acum incep sa ma prind cum e cu postarea pozelor din flickr Smile Aseara m-a ajutat fiica mea , din acest motiv nu am scris povestea plantei , nu a mai avut rabdare .
paunita
paunita
"Verde Crud"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang41


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de PopCri Joi 24 Oct 2013, 21:13

Poti adauga inca un mesaj cu cateva poze cu starea actuala a plantelor. Editez eu apoi cele doua mesaje si adaug si pozele mai detaliate in ele. Daca nu te descurci cu postarea pozelor spui care sunt din album si le adaug eu la cele doua mesaje. Dar sa fie cat mai detaliate posibil ca sa vedem exact ce este acolo. Multumesc.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mikaela Vin 25 Oct 2013, 08:44

O veste buna Laughing  Inscrierea in concursul ''Orhideea Anului 2013'' se prelungeste pana pe data de 27 octombrie inclusiv. Saptamana ramasa pana duminica viitoare este suficienta ca timp pentru votare.
Un concurs doar cu trei participanti nu ne face onoare. Va rog sa va mobilizati ''exemplar'' Laughing Laughing Laughing
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mishu Vin 25 Oct 2013, 21:51

PopCri a scris:Mishu, nu sunt sigur care sunt pozele cu starea actuala a plantei. Multumesc.
La phala prima poza este starea ei actuala. La celalalte voi adauga un update intr-un post nou cu starea fiecarei plante. Este ok? Sau nu se accepta?
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mikaela Vin 25 Oct 2013, 21:59

Se accepta Very Happy  Sigur Very Happy  Am eu imputernicire Smile 
Si tu si Mariana puteti adauga poze noi sau redimensionate, in postari noi. Se va centraliza totul la final.
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de 2ni Vin 25 Oct 2013, 22:35

Va rog sa-mi explicati si mie cum pot vota Rolling Eyes 

Dar tu Mihaela, nu participi???

Astept cu nerabdare sa va mandriti cati mai multi cu frumuselele voastre. Aveti atat de multe frumuseti, incat daca le-as putea transfera in casa mea, ( a se citi fura ) sa stiti ca nu m-as rusina de fapta mea lol! 
2ni
2ni
"Flower-Stalk"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang51


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de 2ni Sam 26 Oct 2013, 00:25

Ce zapacita sunt! Scuza-ma Mihaela, abia acum am vazut ca tu postasei deja mandretea, in tip ce bateam eu campii pe aici Rolling Eyes Embarassed Rolling Eyes 
2ni
2ni
"Flower-Stalk"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang51


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mikaela Sam 26 Oct 2013, 09:34

Nu-ti face probleme Laughing 
Votarea va incepe de luni. Urmareste ''Start vot!'' Laughing 
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mishu Sam 26 Oct 2013, 09:35

Mikaela a scris:Se accepta Very Happy  Sigur Very Happy  Am eu imputernicire Smile 
Si tu si Mariana puteti adauga poze noi sau redimensionate, in postari noi. Se va centraliza totul la final.
S-a rezolvat doleanta lui Cri Very Happy 
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mikaela Sam 26 Oct 2013, 09:37

Perfect! Very Happy 
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de paunita Sam 26 Oct 2013, 11:02

Cri , Mihaela , am mai adugat poze Smile Va rog sa stergeti ce e de prisos , atat m-am priceput Smile 
paunita
paunita
"Verde Crud"
Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Rang41


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Mikaela Sam 26 Oct 2013, 11:17

Multumim, Mariana! Se va ocupa Cri de tot. Eu sunt doar ''ucenic'' Laughing 
Iti multumesc pt participare Respect! si iti doresc mult succes!


Ultima editare efectuata de catre Mikaela in Sam 02 Noi 2013, 14:38, editata de 1 ori
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2013 - Comentarii ... Empty Re: Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum