Forumul ORHIDEELOR
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Orhideea Anului 2012 - comentarii...

+2
Mishu
PopCri
6 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de PopCri Lun 01 Oct 2012, 22:55

Subiectul este destinat comentariilor si intrebarilor pentru a nu aglomera celalalt subiect.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mishu Vin 05 Oct 2012, 06:53

Cri am mutat discutia aici Rolling Eyes Dar habar nu am cum pe imageshack sa scot poza cum ai reusit tu! Ideea este ca nu stiu ce dimensiune trebuie aleasa inainte de a-i face upload si asta ca am incercat toate variantele si nu mi-a iesit ceea ce ai prezentat tu. Respect! Putina poveste pe tema acesta ar fi utila tuturor, cred Wink

PS: Sau chiar Adina ne poate ajuta aici cu niste mici sfaturi de editare foto-video.
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de PopCri Vin 05 Oct 2012, 21:12

Initial avem pe calculator pozele asa cum rezulta din aparatul foto. Inainte de a face upload la "Image resize:" trebuie ales "Do not resize". Astfel imaginea ramane exact cum a rezultat din aparatul foto dupa upload.

Dupa upload se ia codul de la "Thumbnail Size" de la "Forums:" care se posteaza pe forum. Rezulta pe forum imaginea aceea micuta pe care cand se face click se ajunge la o pagina cu imaginea originala.

Ca rezumat la inceput "Image resize:" - "Do not resize" si apoi postat codul de la "Thumbnail Size" de la "Forums:".

Poze actuale cu planta chiar daca nu este inflorita.

Succes.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mishu Vin 05 Oct 2012, 21:38

Gata m-am prins lol! Trebuie descarcata de pe pagina ImageShack aplicatia Bulk Uploader si dupa instalare merge exact dupa cele spuse de tine Cri mai sus LOL Eu incercam cu varianta web si de aceea nu imi mergea. In weekend imi voi posta candidatele Respect!


Ultima editare efectuata de catre Mishu in Vin 05 Oct 2012, 21:58, editata de 1 ori
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de adite Vin 05 Oct 2012, 21:56

Mishu, dupa ce incarci pozele, intra pe My Images, alege poza( fara sa o maresti) si vezi ca langa ea,in dreapta sus este litera i intr-un cerculet (share it). Daca dai click se deschide o fereastra mica si gasesti acolo tot ce trebuie. Smile
adite
adite
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de PopCri Vin 05 Oct 2012, 21:57

Si daca postezi acel ”FORUM CODE” cum arata? Sau vezi cum zice Adite.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mishu Vin 05 Oct 2012, 22:00

Da, are dreptate Multumesc! merge si asa Tralala
Voila ce a iesit:
Orhideea Anului 2012 - comentarii... 12042012.th
Este ok?
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de adite Vin 05 Oct 2012, 22:07

Este perfect! Acum intreb eu cum ai facut de nu au aparut dimensiunile pozei, ca la mine?
adite
adite
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de PopCri Vin 05 Oct 2012, 22:12

Mishu a scris:Este ok?
Este perfect!

Adite, inainte de upload "Label thumb:" - "No". Cred ca de asta este vorba.
PopCri
PopCri
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mishu Vin 05 Oct 2012, 22:16

Sau ”remove size/resolution bar from thumbnail” in varianta Bulk Uploader de la ImageShack cheers
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de adite Vin 05 Oct 2012, 22:21

Multumesc! Verific cand mai incarc poze. Imageshack nu mai pastreaza pozele vechi si mi-au disparut inclusiv pozele cu dendro nobile de anul trecut. La 1 noiembrie mai pierd poze si tot asa daca nu fac upgrade cu bani. nervos
adite
adite
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mishu Vin 05 Oct 2012, 22:23

Eu le pastrez pe hard PC sau in varianta online pe sunphoto. Este mai usor si oricand le poti reincarca Rolling Eyes
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de adite Vin 05 Oct 2012, 22:28

Le am si eu tot asa, dar pe ImageShack am numai orhidee si este mai simplu sa caut ceva.
adite
adite
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de mutzy Vin 05 Oct 2012, 22:33

adite a scris: Multumesc! Verific cand mai incarc poze. Imageshack nu mai pastreaza pozele vechi si mi-au disparut inclusiv pozele cu dendro nobile de anul trecut. La 1 noiembrie mai pierd poze si tot asa daca nu fac upgrade cu bani. nervos
Poti sa-ti mai faci un cont pe ImageShack dar folosind o alta adresa de mail. Eu asa am procedat Very Happy
mutzy
mutzy
"Expertul-expertilor"
Orhideea Anului 2012 - comentarii... Expert10


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mikaela Dum 14 Oct 2012, 09:59

Ce sa inteleg ? Ca pe parcursul unui an nu a reinflorit nicio orhidee ? Sau problema este in alta parte ? Va descurajeaza ceva anume la acest concurs ? Putem discuta ..
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mikaela Mier 17 Oct 2012, 19:29

iulia a scris:decizia o sa fie grea.
sincer: pina acum, cel mai tare, dancing lady mi-a cistigat inima. evolutie puternica, inflorire maxima............
ma mai gindesc.

Iulia,ti-am mutat mesajul aici.Sper sa nu te superi Love
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mishu Dum 21 Oct 2012, 17:24

Fratilor mai sunt trei zile pana la finalizarea inscrierilor pentru concursul nostru si deci lista este inca larg deschisa. Ce mai asteptati, inscrieti-va fara sfiala si sunt convins ca orhideele vostre vor rupe gura targului prin frumusetea florilor si a paletei de culori ce la imbraca bounce
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mishu Mier 24 Oct 2012, 21:12

Felicitari celor care au spart gheata si s-au inscris la concurs. Bravo! Aviz amatorilor mai sunt cateva ore pana la finalizarea inscrierilor Laughing
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de adite Sam 27 Oct 2012, 21:01

Felicitari, Mishu, pentru ca ai spart gheata la votare! Laughing Ce n-am inteles, ai dat tuturor orhideelor cate un punct?
adite
adite
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mishu Sam 27 Oct 2012, 21:04

Asa am inteles ca se voteaza de la Cri, voila ”La fiecare sectiune se acorda(daca este posibil) locurile 1,2,3,4 si 5. Se pot acorda doua locuri identice dar in acest caz urmatorul loc nu se acorda. Pentru stabilirea punctajului final locul 1-10p, locul 2-8p, 3-6p, 4-4p, 5-2p.”

PS: Am efectua corectii si pe langa locul ocupat am plasat si punctajul bounce

Totu-i sub control Adina Respect!


Ultima editare efectuata de catre Mishu in Sam 27 Oct 2012, 21:16, editata de 1 ori
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de adite Sam 27 Oct 2012, 21:15

M-am lamurit, multumesc! Smile
adite
adite
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mishu Dum 28 Oct 2012, 21:14

Nu vad ce antipatii poti naste, Mikaela Wink Chestia cu radacinile la phala chiar mi-a scapat Giggle fara intentie. Ultima poza la miltonie era facuta acum in toamna dupa vara asta secetoasa, acesta era lucrul ce nu-i placea. Da, paphi meu este o planta care face maxim patru-cinci frunze pe pseudobulb...asa-i soiul. Oricum zilele viitoare, voi posta niste poze cu radacinile phalei Lady Pink pentru a repara putin imaginea ei Pace!


Ultima editare efectuata de catre Mishu in Dum 28 Oct 2012, 21:39, editata de 1 ori
Mishu
Mishu
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mikaela Dum 28 Oct 2012, 21:18

OK
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de mutzy Lun 29 Oct 2012, 19:42

Radacinile phalei de la concurs Orhideea Anului 2012 - comentarii... Img2280e.th
Am crezut ca radacinile aeriene sunt suficient de convingatoare.
mutzy
mutzy
"Expertul-expertilor"
Orhideea Anului 2012 - comentarii... Expert10


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mikaela Lun 29 Oct 2012, 20:27

PopCri a scris:...
- o poza cu planta in care se vad in detaliu frunzele si radacinile unde este posibil(sau mai multe poze)
...

Pacat ca nu ai pus poza ,radacinile arata foarte bine.Din pacate ,poza pusa abia acum n-ar trebui sa fie luata in considerare.
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de mutzy Lun 29 Oct 2012, 22:39

Asa este, arata foarte bine si radacinile.
mutzy
mutzy
"Expertul-expertilor"
Orhideea Anului 2012 - comentarii... Expert10


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de adrianatm Mar 30 Oct 2012, 19:13

Mika, aici pe forum eu asa am invatat ca parerile/sugestiile sunt numai constructive si sunt binevenite atat timp cat sunt spuse cu bun simt, ceea ce tu ai facut ca o Lady ce esti. Insorit - acum sper eu ca nimeni sa nu se supere Tralala
mie imi pare rau ca nu am avut cu ce sa particip si eu la concurs dar pe viitor o sa am Smile
adrianatm
adrianatm
"Keiki"
Orhideea Anului 2012 - comentarii... Rang31


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mikaela Mar 30 Oct 2012, 20:55

Adriana ,multumesc ! Love Esti tu draguta !
Imi pare rau ca anul acesta nu ai participat dar sunt convinsa ca la anul situatia va fi altfel.Te invit totusi sa votezi Very Happy Vorba aceea ...''votul tau conteaza'' Laughing
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de adrianatm Mier 31 Oct 2012, 10:17

Smile

da ma gandeam sa votez, nu eram sigura daca am voie Smile si mai e problema ca imi plac toate orhideutele din concurs si este greu sa fac un clasament, dar o sa votez OK
eu va felicit pentru concurs si felicitari pentru participanti si participante Love
adrianatm
adrianatm
"Keiki"
Orhideea Anului 2012 - comentarii... Rang31


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Mikaela Joi 01 Noi 2012, 22:55

Adriana,daca dai click pe pozele mici se deschide pagina unde sunt gazduite si le poti vedea mai mari .
Mikaela
Mikaela
Moderator
Moderator


Sus In jos

Orhideea Anului 2012 - comentarii... Empty Re: Orhideea Anului 2012 - comentarii...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum